Jump to content

Sigara,İki Köpeği Kanser Etti


Zennur
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Evde içilen sigara, iki köpeği kanser etti

Sakarya'da, uzun süre sahiplerinin içtiği sigaranın dumanına maruz kalan 2 terrier cinsi köpek, kanser oldu.

 

Akciğer kanseri teşhisi konulan köpeklerden biri ölürken, diğerinin göğüsü alındı. Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, sigara içilen evde bakılan hayvanların da insanlar gibi kanser riski taşıdığını söyledi. Günde 2-3 paket sigara içen bir kişinin köpeğini kliniğe getirdiğini ifade eden Yıldız, "O köpeği hemen ameliyata aldık ama kurtaramadık. Ciğerleri simsiyah olmuştu. Yine evde bakılan başka bir köpeğin ise göğüsünü aldık, şimdilik durumu iyi." açıklamasını yaptı.

 

378861_10150428334887885_219592922884_85-1.jpg

PostCron

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Offff yaaaa işte bu olaya snir oluyorum.

Sigarayı denemedim bile ama etrafımdaki herkes içiyor.

öksürük krizlerim başladı bile. :(

kendi sağlığınızı düşünmüyorsunuz bizi düşünün be. yazık olmuş hayvalara.

gerçi çoluklarını çocuklarını bile düşünmüyorlar. çocuklarının yanında bile pöfür

pöfür içmeye devam ediyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sakarya'da, sahiplerinin sigara dumanına maruz kalan iki köpek akciğer kanserine yakalandı. Kansere yakalanan köpeklerden biri ölürken diğeri göğsü alınarak kurtarıldı.

 

Sakarya'da, farklı zaman dilimlerinde Veteriner Mustafa Yıldız muayene ettiği iki köpeğe akciğer kanseri teşhisi koydu. Evde beslenen hayvanların pasif içici olduğuna dikkat çeken Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, "Bir süre önce sahibi tarafından bana getirilen bir köpeği muayene ettiğimizde köpeğin akciğer kanseri olduğunu fark ettik. Sahibi günde iki paket sigara içiyordu. Hayvana cerrahi müdahalede bulunduk ancak çok geç kalınmıştı" dedi.

Özellikle evde beslenen hayvanlarda görülen kanser vakalarının yüzde 70'inin sigaradan kaynaklandığını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

 

"Hayvanlarımızın bizden tek farkı daha fazla kıllı olmaları ve zeka olarak bizden geride olmalarıdır. Bunun dışında her şey insanla aynıdır. Evde içilen sigaradan, televizyon ve cep telefonlarının yaydığı radyasyonlardan etkilenirler. Farklı zaman dilimlerinde bize gelen ve akciğer kanseri tanısı koyduğumuz iki köpekte sigara dumanından etkilenmişti" :blink::blink:

 

Kanser teşhisi konulan diğer köpeğin göğsünün alınarak kurtarıldığını belirten Yıldız, "Hayvan sahipleri besledikleri hayvanlarda anormal davranış gördüklerinde bunun sebebini araştırmıyor. Ama biz hekimler biliyoruz ki hayvanlarda bu davranış değişikliklerinin mutlaka bir sebebi vardır. Hayvan besleyen insanlara, evcil hayvanlarında anormal değişiklikler gördüklerinde mutlaka bir veterinere gitmelerini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

Yıldız ayrıca, köpeği kansere yakalanan ve cerrahi müdahale ile kurtulan vatandaşın artık köpeğinin yanında sigara içmediğini kaydetti. Evlerinde hayvan besleyenlere, kesinlikle evcil hayvanlarının yanında sigara içmemeleri uyarısı yapan Yıldız, bunun hayvanları için ölümcül sebepler doğurduğuna da dikkat çekti.

 

 

posta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...