Jump to content

İsmi-i Azam Duası


camuro
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

http://www.youtube.com/whttp://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=SonSzqD-5gAatch?v=SonSzqD-5gA&feature=player_embedded

 

 

İsmi Azam Duası (Ya Cemilu Ya Allah)Ya Cemilu ya Allah, ya Garibu ya Allah, ya Mucibu ya Allah, ya Habib ya Allah...

 

'' Peygamber efendimizin döneminde bir tüccar varmış.Bu tüccar daima tek başına mekkeden medineye devesine eşyalarını yükleyip gider hiç bir zaman kervana katılmaz daima kendi başına gidermiş.Yine günlerden bir gün tek başına işini yapmak için yola koyulur ve çölün ortasında biraz duraklar soluklanmak için.

tüccar soluklanırken arkasında birinin geldiğini hisseder ve döndüğü gibi atın üstünde siyahlara bürünmüş bir adam görür ve adama şöyle der.

- bütün mallarımı al yalnızca canımı bağışla?

adam;

- malların zaten benim ben senin canını alacağım!

tüccar;

- o zaman bana müsade et bari son defa namaz kılayım!

adam;

- pek ala kıl bakalım nasılsa bu son kılışın olacak der ve bekler

tüccar kamaet alır ve namaza durur namazı kılar güzelce ve namazda dua bölümünde en son olarak ismi azam duasını okur

Ya Vedudu,Ya Vedudu,Ya Zel-arşil mecidi.Ya Mubdiu,Ya Muıdu,Ya Fe’alün lima yuridu’l es’elüke bi nuri vechikellezi edae erkane arşike ve es’elüke bi kudretikelleti gaderte biha ala halgıke ve bi rahmetikelleti vesiat külle şey’in La ilahe illa ente,Ya Muğısu eğisni,Ya Muğısu eğisni.

 

Manası: (Ey Vedud,Ey Vedud,Ey yüce arşın sahibi,Ey Mubdi,Ey istediğini tam yapan,arşının temellerini aydınlatan Cemalinin nur’u ile senden diliyorum!Mahlukatına güç yetirdiğin kudretinle,ve her şeyi kapsayan rahmetinle senden niyaz ediyorum!Ey imdada yetişici imdadıma yetiş!Ey i,mdada yetişici imdadıma yetiş(beni kurtar)!..)

Bu duayı tam 3 kere tekrarlar ve kalkar fakat garip bişey olur tam karşıda aynı simsiyah bir atın üstünde simsiyah bir adam belirir ve hırsız tüccarı bırakıp ona yönelir hırsız atı çok süratli sürer siyah atın üstüne diğer adam tek bir hareketle hırsızı yere düşürür.daha sonra tüccarın yanına getirir

ve tüccara şöyle der;

- öldür onu?

tüccar;

- ben hayatımda hiç kimseyi öldürmedim bunuda öldürmek istemem!

ve siyah atın üstünde ki adam kendisi hırsızı öldürür.

tüccar sorar;

- sen kimsin ben 3 katta ki meleklerden biriyim

tüccar;

nasıl geldin buraya der

melek;

sen ilkinde duayı okudun biz dedik allah içindir.

sen ikinci defa okuduğunda bizde dedik aşşağıda galiba bişeyler oluyor

sen üçüncü defa okduğunda gökteki kapılar öylesine bir çalındıki biz dedik aşşağıda çok mühim bişiler oluyor ve bende hemen Allaha dua ettim yalvardım seni kurtarmak için ve Allahta duamı kabul etti ben de geldim seni kurtardım ve tüccar hemen şükür secdesine kapandı ve meleğe de çok teşekkür etti

Tüccar gelişen olayı daha sonrasında ise peygamber efendimize nakletti ve peygamber efendimizde şöyle buyurdu;

'' Hiç şüphe yokturki Allah-ü teala sana ismi azam duasını telkin etti.

Kimki duasından önce ism-i azam duasını okursa ve daha sonra duasını yaparsa Allah muhakkak onun duasını kabul edecektir çünkü Allah'ın isimlerinin içinde en yüce si ismi azam duasıdır.'' buyurdu.

İsmi-Azam Duası

Bismillahirrahmannirrahim.

La ilahe illa ente subhaneke inni kuntu minezzalimin.Allâhu lâ ilâhe illâ huvel hayyul kayyûm,lâ te’huzuhu sinetun ve lâ nevm lehu mâ fîs semâvâti ve mâ fil ard(ardı), menzellezî yeşfeu indehû illâ bi iznihya’lemu mâ beyne eydîhim ve mâ halfehum, ve lâ yuhîtûne bi şey’in min ilmihî illâ bi mâ şâe, vesia kursiyyuhus semâvâti vel ard,ve lâ yeûduhu hıfzuhumâ ve huvel aliyyul azîm.

Kulillahümme malikel'mülki tu'til 'mülke menteşaü ve tenzi'ul mülke mimmen teşaü, ve tüızzü menteşaü ve tüzillü menteşaü ,biyedikel ' hayr, inneke ala külli şey' in kadir.

Tulicülleyle finnehari ve tulicünnehara filleyl , ve tuhricül' hayye minel' meyyiti ve tuhricul ' meyyite minel hayy, terzüku men teşaü bi gayri hisab.

Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ huve, âlimul gaybi veş şehâdeh,huver rahmânur rahîm.

Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ huve, elmelikul kuddûsus selâmul mû’minul muheyminul azîzul cebbârul mutekebbir,subhânallâhi ammâ yuşrikûn

Huvallâhul hâlikul bâriûl musavviru lehul esmâul husnâ, yusebbihu lehu mâ fîs semâvâti vel ard,ve huvel azîzul hakîm.

Elif, lâm, mim.Allâhu lâ ilâhe illâ huvel hayyul kayyûm.Ve ilâhukum ilâhun vâhid,lâ ilâhe illâ huver rahmânur rahîm.Allahü la ilahe illa hüvel ehadüs samed.

Elleziy lem yelid velem yuled velem yekun lehû kûfûven ehad.Es’elüke ya allah,ya hû , ya rahman,ya rahim.ya kayyum,ya zel celali vel ikram.

Allahümme inni es'elüke bi enne eşhedü enneke ente allah la ilahe illa entel ehadüs samed.ellezi lem yelid ve lem yuled ve lem yekün lehü küfüven ehad.Allahümme inni es'elüke bi enni lekel hamd.la ilahe illa ente el mennan,bediüssemavati vel arz.zül calali vel ikram.Ya hayyu ya kayyum.

Allahümme inni es'elüke bi enne lekel hamd.la ilahe illa ente vahdeke la şerike leh entel mennan bediüssemavati vel arz.zül celali vel ikra.Ya hannan ya mennan ya bedi'assemavati vel arz.ya zel

celali vel ikram.es'elükel cenne

Allahım,bütün işlerimizde akıbetimizi güzel yap,dünyada rezil-rüsvay olmaktan ve ahiret azabından bizi koru.."

amin amin amin...

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...