Jump to content

Annede Erken Ergenlik Çocukta Obezite Sebebi


Guest NİFO
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İngiliz araştırmacılar, bir kadının ilk regl olma yaşının, çocuğunun obez olma riskinin belirlenmesinde yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

 

Uzmanların 6 bin çocukla yaptığı araştırmada, erken ergenliğe giren kadınların çocuklarının, bebekken hızlı büyüme ve çocukken kilolu olma olasılığının daha fazla olduğu belirlendi.

 

Araştırmaya göre, anneleri erken ergenliğe girmiş olan çocuklar, 9 yaşına kadar daha uzun ve kilolu oluyorlar ve kızların 11 yaşında önce regl olma olasılığı daha fazla.

Anneleri 11 yaşından önce ergenliğe girenlerin obez olma riski de anneleri 15 yaşından sonra regl olmaya başlayanlardan üç kat daha fazla.

 

Araştırmacılar, 900 çocuğun, doğumundan 9 yaşına kadarki büyüme ölçümlerini inceledi ve annelerinin ilk regl olma yaşıyla çocukların iki yaşına kadarki hızlı boy ve kilo artışı arasındaki bağlantıyı ortaya koydu.

 

Çalışmada, büyüme hızları daha fazla olan çocukların daha erken ergenliğe girdiği ve büyümelerinin daha kısa sürede durduğu, bu nedenle erişkinliklerinde uzun olmayabildikleri belirtildi.

Hızlı büyümeyle yetişkinlikte obezite

Çalışmada, hızlı büyümeyle yetişkinlikteki obezite arasında da bağlantı kuruldu.

Araştırmada, erken ergenliğe giren kadınların, hayatlarının daha sonraki dönemlerinde aşırı kilolu olma riskinin daha fazla olduğu vurgulandı.

 

11 yaşından önce ergenliğe girmiş olan anneler, ilk kez 15 yaşından sonra regl olanlardan 5 kat daha fazla obez olma riski taşıyor.

 

sağlık rehberi...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...