Jump to content

Çocuğunuzu Kazalardan Önlem Alarak Koruyun


Guest NİFO
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocukları kazalara karşı korumanın yolunun, kazaların oluş şekillerini bilmek, anlamak ve bunlar için önlemler almakla mümkün olabileceği ifade edildi.

Her anne-babanın dünyaya getirdiği yavrusunu güvenli ve kazalara maruz kalmayacak şekilde, sağlıklı olarak büyütmeyi arzu ettiğini belirten uzmanlar, bunun yolunun çocuklara tehlikeleri öğreterek, bunlardan zarar görebileceğini anlatarak ve bunları sabırla tekrarlayarak mümkün olacağını söylüyor.

 

Evinizin ve bulunduğunuz ortamın güvenli hale getirilmesiyle kaza riskinin azaltılabileceğini belirten uzmanlar, anne ve baba olmanın sabır gerektirdiğini, çocuğun büyüdükçe sizin bunları kendisine niçin söylediğinizi anlayacak ve bunlara dikkat etmeye başlayacağına işaret etti.

 

Yapılan araştırmalarda yorgun, uykusuz, sinirli, aceleci anne-babaların kazalara daha çok sebep olduğunu açıklayan uzmanlar, bebeklerin ve çocukların da aç, uykusuz, yorgun ve huzursuz oldukları zamanlarda kazaya uğrama olasılıklarının daha fazla olduğunu kaydetti. Bebeklerin doğar doğmaz çevrelerini incelemeye başladıklarını ve her şeyi merak edip incelemek, dokunmak istediklerini belirten uzmanlar, "Biraz büyüyüp emeklemeye ve yürümeye başladıkları zaman evin içinde keşif yapmaya başlarlar, bütün odaları gezmek, her şeye dokunmak, ellemek , bakmak isterler. Her şey onların ilgi alanıdır, ne yapacaklarını ve nereye gidip neye dokunacaklarını asla bilemezsiniz. Bütün bunlardan dolayı yaşadığınız alanı ve hatta bulunduğunuz her alanı bebeğiniz ve çocuğunuz için güvenli hale getirmelisiniz. Hiçbir şey sizin ve çocuğunuzun canından değerli olamaz" dedi.

 

Evde fazla faaliyet ve telaş olduğu saatlerde kaza olma riskinin daha fazla olduğuna ve bu tür tehlikelerin çok olabileceği saatleri belirleyip daha sakin ve dikkatli olunması gerektiğine işaret eden uzmanlar, evin genelinde bebeğin güvenliği için dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıraladı:

 

"Çocuğunuzu hiçbir zaman uzun süre yalnız bırakmayın. Çok meşgul olsanız bile daima onun nerede olduğunu ve nelerle meşgul olduğunu kontrol edin. Odasında uyuduğu zamanlar bile sık sık kontrol edin, bebeğinizin odasına bebek telsizi kullanabileceğinizi hatırlayın. Bütün prizlere koruyucu kapak yerleştirin ve mümkün olduğu kadar mobilya ve eşyalarla çocukların erişemeyeceği şekilde prizlerin önünü kapatın. Küçük elektrikli ev aletlerini prize takılı olarak veya ortada bırakmayın. Pencereleri ve balkon kapılarını daima emniyete alın. Bunların önünde çocukların üstüne çıkabileceği iskemle veya başka bir eşya bırakmayın. Mümkünse emniyet kilidi takın. Çocuğunuzun hiçbir zaman balkona tek başına çıkmasına izin vermeyin.

 

Camlı kapılar, mobilyalar ve zeminlerin çocuğunuz için tehlike oluşturduğunu unutmayın. Buraları mutlaka güvence altına alın mümkünse camsız olanlarını kullanmaya çalışın. Yer döşemelerinizi fazla kayganlık vermeyen temizlik maddeleri ile temizleyin ve kayganlık vermeyen cila ile cilalayın. Kayabilecek bir ayakkabı, terlik veya çoraplarıyla dolaşmasına izin vermeyin. Kaymayan çoraplar temin edebileceğinizi unutmayın. Bir yangın söndürücü bulundurun ve çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yere koyun. Mutlaka bir ilk yardım dolabı bulundurun. İlaç, kimyasal ürünler, kozmetikler, yanıcı maddeler ve bunlar gibi ürünleri çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlerde mümkünse kilitli tutun. Evin genelinde ve yerlerde çocuğun yutabileceği kadar küçük eşyalar olmamasına dikkat edin. Bu tür eşyaları ulaşamayacağı yerlere kaldırın"

 

Çocukların, araba yolculuğu yapan narin yolcular olduğunu ifade eden uzmanlar, her yıl binlerce çocuğun araba kazalarında yaralanmakta hatta bazen hayatını kaybetmekte olduklarının altını çiziyor. Kazaların çoğunlukla kısa mesafede şehir içi yolculuklarda olduğuna dikkat çeken uzmanlar, çok düşük hızlarda bile, bağlanmamış çocuğun öne fırlayarak hayatını kaybettiğini, hatta emniyet kemeri takılmamış yolcuların, diğer yolculara da tehlike oluşturduğunu kaydediyor. Doğru takılmış çocuk oto koltuklarının, kazalarda büyük ve çocuk ölümleri ile yaralanmalarını önemli ölçüde azalttığını, bu nedenle, ne kadar kısa olursa olsun her yolculukta çocuk için uygun bir oto koltuğu kullanması gerektiğini açıklayan uzmanlar, arabada bebeğin güvenliği için dikkat edilmesi gereken hususları da şu şekilde sıraladı:

 

"Çocuğunuzu arabada asla ama asla yalnız bırakmayın, çok kısa süreli olsa bile. Çocuğunuz arabada iken kesinlikle kontak anahtarını arabanın üzerinde bırakıp arabadan inmeyin. Çocuğunuz arabada iken kesinlikle aracınızı çalışır halde bırakıp arabadan inmeyin. Kapılardaki çocuk emniyet kilitlerini kullanabilirsiniz. Araba koltuğu ile olsa bile çocuğu ön koltuğa kesinlikle oturtmayın. Araba kullanırken kesinlikle çocuğu kucağınıza almayın. Mutlaka çocuğunuza göre bir oto güvenlik koltuğu kullanın."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çocukları Ev Kazalarından Koruyun

Çocukların güvenli bir şekilde büyümesi için ev içinde bazı güvenlik önlemleri alınması gerekiyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Şefi Dr. Önder Çerezci çocukların yatağından evinizin pencerelerine kadar her şeye dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor.

 

Ev kazalarında en çok etkili olan araçlar:

1. Dönen motorlu araçlar

2. Isıtıcılar

3. Kurutucular

4. Çim kesme araçları

5. Ocaklar

6. Cam kapılar

7. Elektrik panoları

8. Kablolar

 

Tüketici güvenlik kurulu, 5 yaş altındaki çocukların % 85’inin herhangi bir ürün kapağını 5 dk. açamaması gerektiğini yine de %80’inde ise uygun açma tekniğinin gösterilmesine rağmen 10 dk. içerisinde kapağı açamaması gerektiğini koyu olarak belirtme zorunluluğu koyar.

 

Eviniz Bebeginiz Icin Yeterince Güvenli Mi?

İnsanlar ortalama 3.5 kg. ve 50 cm. boy uzunluğunda doğarlar. Gövde, uzunluğun yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Bunu izleyen 20 yıllık sürede boy 3-4 kat artarken, ağırlık ortalama 20 katına kadar artar. Bu büyüme işlemi belli bir sıra içerisinde olur. Vücut kısımlarının büyümesinde en hızlı büyüyen bölüm başken, 6 aydan sonra göğüs çevresi hızla artar. 9 ve 12 aydan sonra ekstremite uzaması yani kol, bacakların uzaması daha ön plana geçer. Bu dönemlerde insanlar emekleme, yürüme, oturma ve hareket etme, temel beceri kazanma, okula gitme gibi değişik birçok etkinliği yerine getirirken önemli uyum süreçleri yaşarlar.

 

Bebek Odasi

Bebeklik döneminde ev içerisinde güvenliği artıracak bir takım önemleri almak gerekir. Ev içerisinde güvenlik amaçlı gözden geçirilmesi gereken listenin maddeleri, bebeğinizin yatırılacağı yatakla başlar. Kullanılacak olan yatak kenarındaki korkulukların arasındaki mesafe 6 cm’yi geçmemelidir. Aksi takdirde daha geniş bir aralıktan çocuğun kayıp düşmesi, kolunun, bacağının bu bölgelere takılması çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda bu yatağın yapımı sırasında kullanılacak olan malzeme, özellikle vidalama sistemi yatakta kullanılan malzemenin dışına taşacak şekilde olmamalı, ahşap bir malzemenin içerisinde gömülü kalmalı, aksi takdirde buraya dayanan çocuğun vücudunda çizikler ya da buraya takılan kıyafetinde herhangi bir zarar söz konusu olabilir. Yatakta kullanılacak olan çarşafların mümkün olduğu kadar lastikli ve yatağın 4 tarafından geçirilerek düz bir satıh sağlayacak ve hareketle kenarlarından kurtulmayacak şekilde hazırlanması gerekir. Yatağın üzerine serilen çarşafın altında yumuşaklık sağlasın diye kullanılacak olan ekstra bir malzemenin bir parmak yüksekliğinden daha yüksek olmaması gerekir. Aynı zamanda yatak için kullanılacak olan çarşaf yatağın ebatlarından daha küçük ise çarşafın kaymaması için yatak ve çarşaf arasına büyük bir havlu koyup onun üzerine çarşaf koymak daha doğru olur.

 

Yatak içi güvenliği ile ilgili bir diğer önemli nokta ise bebeğiniz artık yatak içerisinde ayağa kalkabiliyor ve kendisini dikleştirebiliyor pozisyona geldiğinde, yatak içerisinde yüksek yastık ya da oyuncak bırakmamak gerektiğidir. Çünkü çocuk bunların üzerine basıp aşağıya düşebilir. İster oyuncak olsun, ister başka bir nedenle hiçbir zaman bebek yatağı içerisinde kablo, uzun ip, sicim gibi malzemelerin bulundurulmaması gerekir. Çünkü bu tür malzemeler çocuğun boğazına dolanma ihtimali taşır. Yatağın her zaman için elektrik kablolarının geçtiği bölgelerden uzak bir yere yerleştirilmesi gerekir. Çocuğun ulaşabileceği yerlerde ya da yatak etrafında bulunması zorunlu olan birtakım kordonların uzunluğu hiçbir zaman 7.5 cm.’den daha uzun olmamalıdır ve bunlar çocuğun ulaşabileceği mesafenin uzağında tutulmalıdır.

 

Çocuğun yatağın etrafında oynaması için konulan sallanan oyuncaklar gibi malzemenin mümkün olduğu kadar uzanamayacağı mesafede tutulması gerekir. Özellikle yenidoğan bebeğin odasının elektrik düğmesi, çocuk odaya geldiği günden itibaren dimerli tarif edilen; yani miktarı yavaş yavaş azalıp, yavaş yavaş kapanabilen bir anahtarlıkla değiştirilmesi gerekir. Dolayısı ile gece uyku sırasında elektriğin aniden açılması çocukta aşırı bir uyarıya neden olabilir. Bir diğer yapılması gereken, çocuk yatak odasındaki camların önüne konulan perdelerin mümkün olduğu kadar ışık geçirmeyen cinsten yapılması, böylece çocuğun gündüz uykuları içerisinde gün ışığına fazla maruz kalmaması açısından ilk dönemlerde önemlidir.

 

Yatak odalarının ısısının düzenlenmesi de çocuğun güvenliği ve sağlığı açısından bir başka önemli noktadır. Mümkün olduğu kadar gün içerisinde 3 kez havalandırmak gerekir ve oda ısısını 21°C’de tutmak çocuklar için en doğrusudur. Son yıllarda teknolojik imkânların ortaya koyduğu çocuk yatakları için özel yapılmış, yüzü aşağıya geldiği durumda bile nefes almasına imkan sağlayan özel yastıklar, yataklar ve ona uygun çarşaflar geçirilebilir.

 

Mutfak

Mutfaktaki güvenlik için yapılacak olan şeylerin başında, ocak üzerindeki tencerelerin saplarının ocağın arka kısmına dönük tutulması gelir ve mümkün olduğu kadar ocağın duvara yakın olan kısmı yani arka kısmı kullanılmalıdır. Her zaman için sıcak yiyecek ya da sıvı ihtiva eden kapların, masaların köşesinden ya da çocukların ulaşabileceği mesafeden daha uzak bir noktada tutulması lazım. Bununla beraber evde kullanılan bıçak gibi delici, kesici aletler çocukların ulaşamayacağı kilitli duran yerlerde tutulmalı. Piyasada çocuklar için güvenlik kilitleri adı altında tasarlanmış çekmece kilitlerinden faydalanılabilir. Çocuklar ilaç ve şeker arasındaki farkı bilemeyecekleri için vitaminler, her türlü ilaçlar, ev deterjanları, temizlik malzemeleri gibi zararlı ürünlerin kilitli dolaplarda tutulması gerekir. Her zaman için bebekli ailelerin telefonlarında zehir kontrol merkezlerinin bir telefon numarası, olası bir zehirlenmede başvurulması için hazır bulunmalıdır.

 

Salon

Evdeki bütün mobilyaların ya da ayaklı lambaların sabit olduğuna, en ufak bir itme-çekmeyle devrilmeyeceğine emin olmak gerekir. Evde kullanılan masa, sandalye, sehpa gibi malzemenin sivri köşeleri mutlaka bir yastık ya da koruyucu bir köşebentlerle çocuğa zarar vermeyecek şekilde tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

Banyo

Çocuklar her zaman az miktarda su içerisinde yıkanmalıdır. Hiçbir zaman yaşı daha büyük olan bir kardeşle birlikte kısa bir süreliğine bile olsa yalnız bırakılmamalıdır. Banyo sırasında telefon ya da kapı çaldığında açmak zorundaysanız mutlaka çocuğu yanınıza alıp işlemi o şekilde yapınız. Çocuğu banyo yaptırmadan önce her zaman suyun sıcaklığını kontrol edin. Bebeklerin ciltleri çok hassastır ve çok rahatlıkla yanabilirler. Mümkün olduğu kadar banyo sırasında çocuğu akan suyla banyo yaptırın. Küveti doldurup içinde banyo yaptırmaktansa, daima yukarıdan akıp aşağıdan gideri olan bir sistem içerisinde çocuğunuzu yıkayın. Çocuğun banyosu için 45°C ve daha aşağısındaki bir ısı miktarı yeterlidir. Banyo sırasında özellikle saç kurutma makinesi gibi malzemelerin, elektrikle çalışan malzemelerin banyo yaptırdığınız ortamdan uzak kalmış olduğunu ya da henüz fişinin takılı olmadığını kontrol edin. Yanlışlıkla suyun içerisine düşecek elektrikli malzeme zarar verir.

 

Banyo yapılacağı zaman çocuğun kayıp düşmemesi için banyo yaptıracağımız ortamın ya da küvetin altına kaymayı önleyecek bir bez serilmesi doğru olur. Kullanılacak olan malzemenin tek bir elle uzanıp alınabilecek şekilde daha önceden hazırlanılması, havlularının yakın bir yerde hazır tutulması gereklidir. Evdeki tüm plastik kovalar mutlaka kapaklı ve kilitli olmalı.

 

Ev Çicekleri

Evde göz ardı edilen bir madde vardır ki süs bitkilerinin çocukları zehirlemesi ya da onları yaralama riski olmasıdır. Mümkün olduğu kadar evdeki süs bitkileri daha yüksek yerlerde tutulmalı ya da daha uzun saksılarla saklanmalı. Ucu sivri, batan kestane dikenli yaprakları olan çiçekleri evde bulundurmamak gerekir.

 

Merdiven

Merdivenli evlerde merdivenlerin çocuklar için büyük bir risk taşıdığını unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla her merdiven iniş ve çıkışlarında çocukların geçemeyeceği ve kilitli bir şekilde açılıp-kapanabilecek bir sistemle mutlaka korunması gerekiyor. Çoğu zaman yaylı sistemler kullanılmaktadır. Ancak bu ters yöne açıldığında bile çocuğun merdivenden düşmesine ya da merdivene tek başına çıkmasına ve oradan zarar görmesine neden olabilir.

 

Pencere

Ev içinde risk taşıyan diğer bir sistem pencerelerimizdir. Dolayısıyla mutlaka ama mutlaka çocukların bulunduğu ortamlarda pencereler kapalı kalmalı, açılması gereken pencere aralığı ise bir çocuk emniyet kilidi ile korunmalıdır. Pencere açıldığında açı 30°’den fazla olmamasına ya da açıklık tespiti 8 cm.’yi geçmeyecek şekilde olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Pencerenin açıp kapama kilitlerinin mümkün olduğu kadar yukarı seviyelerde, çocuğun erişemeyeceği bölgelerde bulunması daha doğru olacaktır.

 

TUuvalet

Evde emekleyen ya da yavaş yavaş ayağa kalkmaya başlayan bebeği olanlar, tuvalet klozetlerini daima kapalı tutmalılar. Mümkünse bu klozetler için de özel kilit sistemini bulundurmalılar.

 

Diger Öneriler

• Plastik torbaları ve özellikle yanıcı ve patlayıcı gazla doldurulmuş olan balonları bebeklerin odasından uzaklaştırmak, elektrik prizlerini lastik kapaklarla kapatmak gerekir. Alkol ve yanıcı malzemeleri (sigara vb.) mutlaka çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutmak gerekir.

• Çakmak ya da kibriti daima çocuk olduğu ortamlarda omuz seviyesinden daha yüksek bir seviyede kullanmak gerekir.

• Çocuk ortalama 6 ay içerisinde mutlaka sağ ve soluna ve beline konacak bir yastıkla desteklenmeli. Bebeklerin yatağından kaldırılıp, tekrar yatırılırken bir elle mutlaka boyun arkasından desteklenerek, başının arkaya ya da öne düşmesi önlenmelidir.

• Evde küçük bebeği olan aileler evlerinin kapı zillerinin yüksek volümünü daha düşük tona almak ya da kapıya bebeğin uyuduğunu vurgulayan ya da kapının çalınmaması ile ilgili notlar yazabilirler.

• Evdeki parça halılar, kaygan zemin üzerinde düşmeye meyil yarattıkları için zemine yapıştırılmalıdır.

• Kucağında çocuk olan bir ebeveynin hiçbir şekilde diğer eliyle sıcak bir malzeme (bardak vb.) taşımaması gerekir.

• Taşınabilir ısıtıcılar yatağın yanında kullanılmamalıdır.

• Çocuğun bulunduğu odada mutlaka bir duman dedektörü olması gereklidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...