Jump to content

Ceyhan Dede


Guest Muhabbetci
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Okumak güzel. Zikir de güzel. Sohbet dinlemek de… Allah Dostlarını sevmek, özlemek, hallerinden ibret almak da… Ama daha güzelini söyleyeyim mi? Daha güzeli bir Hak Dostunu görmek, nazarına muhatap olmak, birebir sohbet etmek. Iste bunun lezzetini tarifte kelimeler aciz kalır!..

 

Bundan iki yıl önce kasım ayı. Hava serin. Gönlü zengin bir büyügüm haber gönderiyor; “Hemen gelebilirseniz sizi bir Hak Dostuna götüreyim.” Toparlanıyoruz 3-5 dost. Zeytinburnu Merkez Efendi (k.s) civarında yasayan bir Allah Ehlini ziyaret edecegiz. Izbe barakanın kapısını vuruyoruz. Içeriden Dede sesleniyor: “Ne var, niye geldiniz su vakitte?” “Dedem, gençler seni dinlemek ister, azcık seni götürsek, bir çorba içsek” diyor büyügümüz. Kızıyor Dede. Oldukça hırçın. Hasta ve yorgun zaten. 90’ından fazla oldugu belli. Onu kollarından tutarak aracımıza alıyoruz. Hemen yakında bir çorbacıda sohbetini dinleyecegiz. Onu evvelce tanıyan büyügümüz bizi ikaz ediyor:

 

- Size tuhaf gelebilir. Seyredin ve bozulmayın. Dedemiz Meczubtur. Sözlerinin zahirinden çok özüne nüfuz ederek Onu dinleyin olmaz mı?!..

 

Tamam, diyorum ama dogrusu Meczub Veliler hakkında da pek bilgim yok. Görelim neler seyrederiz diyerek çorba içmeye oturuyoruz. Dedeyi ve konusulanları kaydediyorum.

***

Az sonra sohbetini okuyacagınız Tevfik Ceyhan Dedeyi uzun süre tekrar ziyaret nasip olmadı. Geçenlerde yolum Merkez Efendi’ye düstügünde esnafa Dedeyi sordum. “Balıklı Rum Hst. Huzur Evine kaldırıldı” dediler. Aksam vakti Hastaneye kostum. Vakit geç, dediler ve izin vermediler girisime.

 

13 Eylül Çarsamba günü is çıkısı Dedeyi ziyaret için tekrar Hastaneye gidiyorum. Ilgili servisin hemsiresi tuhaf bir bakısla: “Yakını mısınız?” diyor. Sevenlerindenim diyorum. “Hayatta yakını olmasa da sevenleri çok gelirdi. Dedemiz bugün Hakkın rahmetine kavustu. Basınız sag olsun!” diyor. Neye ugradıgımı sasırıyorum. Elimde birden bire bosa

çıkan hediyeme, soguk duvarlara, ranzalara bakakalıyorum. Hemsireden aldıgım bazı telefonlara ulasıyorum. “Ikindide Eyüp Kabristanına defnettik” diyorlar.

 

Hastaneden çıkarken soktayım. Son devrin önemli bir siması daha Dar-ı Bekaya intikal ediyor, koca bir çınar daha devriliyor. Musikisinas- Bestekar- Sair ve Hakikati farklı bir düzlemden okumus bu güzel insana sonsuz Rahmet olsun!.. Sözü uzatmadan sizi Onunla bas basa bırakıyorum…

 

Ceyhan Dede ile sohbet:

 

 

Dede; Allah’ı Bulana Derler

 

Dedeyi anlaman için yüz yasında olman lazım... Dedeyi tanımak için dede olman lazım... Yasamayınca anlayamazsın!... Bütün dünya gördü elektrigi ama elektrik bu degil. Hangisi elektrik?!... Gel kulagına söyleyeyim. (Egilir MD.nın kulagına)... Elektrik karı-koca halveti.... Anladın mı?... Açık konusuyor degil mi Dede?... Efendim kusura bakmayın Dede biraz açık konusur!.. (Masallah..Biz de çıplak konusanı özledik) Sayenizde bir çorba içeyim bari!.. Ben kimseyi tanımıyorum bir dakika... Neden bilir misin?.. Kendimi tanıyamıyorum.... Kendimi tanımam için kendime gelmem lazım... On sene hizmet etseniz, Dedeyi gene tanıyamazsınız!.. Neden?.. Aynı olmamız lazım.. Dede ihtiyar demek degil Ya Huuu.. Olgun demek olgun.. Allah’ı bulan demek. Allah’ı bulduktan sonra sen beni tanırsın!.. Elektrigi anladın degil mi? Allah’ı tanıdıktan sonra sen beni tanırsın... Dedeyi anlamanız kolay degil be kızım!.. Müritlerim benim, senelerdir, ne kadar tanır ki!.. Tanıdıkları kadar!.. Bismillahirrrahmanirrahim (çorbaya).. Siz de için haydi!.. Kahveyi gördünüz degil mi? Giremezsin ki dumandan. Hepsi sigara içer pez......lerin!....

Dedeyi tanımak kolay degil gerçekten!.. (Kendimi tanırsam dedeyi tanımıs olur muyum?) Kendini tanıman için beni tanıman lazım... Kimsenin anlayacagı gibi degil. Böyle yekpare degil yani... Birden bire yine olmaz... Bir beste, müsaade ederseniz okuyabilir miyim?.. Bagırırsam kızmazsın degil mi? (Lokantacıya)

 

Gönlüm sana tapalı

Kapın bana kapalı

Sasırmısım yolumu

Bu sevgiye tapalı.

 

Susayan ırmak arar

Olmaz sevende karar

Güzelleri olmasa

Bu dünya neye yarar..

Gecemde günes olsan

Kalbimi görmüs olsan

Unuturdum cihanı

Bana bir es olsan

Susayan ırmak arar

Olmaz sevende karar

Güzelleri olmasa

Bu dünya neye yarar..

Güzellerin olmasa Ya Rabb!..

Cennetin neye yarar?..

(Masallah)

 

Var mı böyle beste okuyacak adam?.. Varsa çıksın!.. Esekte de ses var ama nota bilmez...

Öyle mi?... (Öyledir dedem)

 

Güzelin Tarifi:

 

(Güzel nedir?) Güzel mi?... Güzeli anlatayım. Güzeli anlatıyorum bakın... Kainatı görmek için geceleyin uzun deniz yolculugu yapacaksın. Güzel; yüz degil. Güzeli anlatıyorum aç kulagını. Sehirde kainatı göremezsin çünkü sehir ısık veriyor. Ama uzun deniz yolculuguna çıkarsan, orada artık sehir yok, karanlıktır her taraf. Bütün dünyayı gemide olanlar görüyor... Aslında dünya da kainat da güzel degil!.. O anda gözü yaslı kim seyrediyorsa o adam güzel.. O adam gözünün yası çıkması için Allah’la Vahdet-i Vücud olur. Allah oldugu zaman o adamın gözleri yasarır. Anladınız mı?.. Allah oldugun anda gözler yasarır. Demek ki güzel olan yine Allah’ın kendisi! Anladınız ama, anladıgım kadar anlamıs degilsiniz!

 

Ikilikten Nasıl Çıkılır?

 

(Gözün yasarması için ne lazım?) Gözün yasarması için Allah olman lazım!... Kendisi Allah’ a vermis oluyor kendini, o zaman IKI; BIR oluyor... IKI DIYE BIR SEY YOK!.. Ikilik yok hepsi kendisi ZATen.. “Kim ki kendisini bana verirse ben de kendimi ona veririm” buyurdu (Hadisi Kudsi)... Ne oluyor o zaman?.. O adamın gözü neden yasarıyor? Kendisi BIR

olmus!.. Anlıyorsunuz be kardesim ama... Elektrigi anlayanlar gibi anlıyorsunuz... Elektrik bu degil... Hangisi? Çarpıp da yere serince anlarsın elektrigin ne oldugunu? Elektrik güzel ama... Allah güzel degil, Allah güzelde güzel.. Güzel bu degil.. “Yar gönül ki askıyla sinede pür hazine bulur”... Nerdeymis Allah?... Kalpte degil.. Sinede.. Burada.. “Ehli dildir diyemem sinesi pak olmayana” Anlıyorsun be kardesim ama anladım sanırsın. Içine girmeyince anlayamazsın!.. (Dısarı da mı dolasıyoruz?) Anladıgını zannedersin. Zamanla anlarsın anladıgını yada anlayamadıgını...

 

Ilimle Bulunur Mu Allah?

 

(Ilimle, okuyarak anlayabilir miyim?) Bir kere ilimle ne Hacı Bayram buldu kendini, ne Mevlana!.. Benim gibi kelegin biri olacak da o bulacak Allah’ı.. Hal Ehli olacak hal ehli.. Ben elk. müh.yim.. Müh. degil kurucuyum.. Santraller kurdum.. Senelerce Sıemens ve AEG de çalıstık.. 14 yasında yalnız basıma santral kurardım.. Elk. Müh. benim kadar anlamazdı.. Neden?.. Kurmus degil Ya Huuu.. Hal Ehli degil hal ehli.. Anlasana!.. Yoruyorum kendimi ya. Alimi sevmez Allah.. Sevseydi Mevlana’yı severdi.. Mevlana bulamadı. Neden? Alim oldugu için... Alimde gurur vardır. Illa benim gibi birisi girip onu dürtecek, Dürten Allah olacak..

 

Ibadetle Bulunur Mu?

 

(Ilim ve akıl bırakılınca mı bulunuyor?) Ilim manidir Ya Huuu.. Neden biliyor musun? Anlatması zor ya!.. (Çıktıgı kadar) Bir kaba suyu birden doldurmazsın ki. Allah’ı ibadetle bulmus Peygamber bile yok. Allah dertle, belalarla, iftiralarla bulunur... Haz etmedigin seyle bulunur Allah.. Allah BED le bulunur...(BED=Kötü, istenmeyen, acıtan, zarar veren..) (Bed=Kötü, nefse ters gelen seyle bulunur demek istiyor..) (Sakın demeyesiniz, basınıza gelir sonra!) Allah güzel degil, Allah güzelde güzel... Güzel bu degil Ya Huuu... Burası güzel olacak.. Sinesi.. Ondadır Allah.

 

Kafayı Bir Kullanan Var!

 

Akıl semboldür. Zannetme sen kullanıyorsun, O kullanıyor. Kafa semboldür... Dinleyin ama... Bagırtmayın Ya Hu.. Niye bagırıyorum?... Geregi gibi anlatamadım diye... Bu kafa sembol.... Sen kullanırım sanırsın da yanılırsın... Kafaların hepsini o kullanır. Ispat edecegim. Ailece oturdunuz. Hanım “Bankadaki parayı çekelim de oturma grubunu

degistirelim” dedi. Param var dedin. Sabah kalktın. Ihtilal olmus. Bankalar kapalı. Haydi kullan parayı!... Kullanamazsın...Aklı da O kullanıyor sen degil... Hazineyim ama... Ya Hu... Hazineyi hazine olan alır.. Merkez Bankası parayı bankaya göre verir... Allah da öyle verir kendini... Kim ki kendini ona ne nispette verirse O da o kadar verir... Yazın varsa yaz haydi!... Yormuyorum sizi degil mi?...Bir sey yemem, çorba kafi..

 

Allah Kime Asık?

 

 

Allah insana asık!... Müslümana mı?.. Hayır Ya Hu... Varlıgını meydana çıkarana Asık Allah!.. Neyle geldiniz siz buraya? Araba ile.. Kim yaptı onu? Gâvur!Tahta kasıktan baska ne yaptı müslüman?... (Gülüsmeler...) Allah ne diyor bilir misin? Ben o gavurlara son nefeste iman nasip edecegim der. Niye?.. Isleri dürüst, muameleleri dürüst. Bizim hacının, hırsız hacının neresi dürüst?.. (Hepsi degil dedem) Hepsi degil ama, beni yanlıs konusuyor sanma. Ben dogru konusurum. Allah insana asık... Kime? Burası temiz olana. Sinesi. Müslümana falan degil Ya Huuu... Kolundaki saat nasıl pırıl pırıl. Gâvurun isi düzgün. Bizim hacı haram yemez ama hamama gider, bohça çalar. Beni kaç hacı dolandırdı. Ulan kimi kandırıyorsun bir de kosa kosa namaza gidiyor!... Dedenin sözlerini hazım zor!... Elektrik çarpınca anlıyorsun degil mi?.. Hacıyı da seni çarpınca tanırsın!.. Yormuyorum degil mi sizi?... Yormam, yormam.. Yazıyor musun? Agzımdan çıktıgı gibi yaz mısraları. (Ehli Irfan bir dost, Dedenin arada söyledigi mısraları yazıyor)

 

Ben Allah Degilim Ama; Allah Benim!

 

Kim ki kendini bana verirse ben de kendimi ona veririm... Buyurdu ezelde... Ceyhan Dede der ki; Ben Allah degilim, Ama Allah benim. Ne demek? Benimsedim Ya Huuu. Benimsedigim için Allah benim!.. Çözmeye çalısmayın, çözülmüs zaten. Allah varlıgını meydana çıkarana asık! Dürüste asık, camide yatıp kalkana degil!

 

Her Sey Dogmadan Evvel:

 

Bu yaratılıs bu... Her sey dogmadan evvel. Dünyada ne varsa dogmadan evvel olur...

Rızıklar dogmadan evvel... Ispatı. Köpekte de insanda da memeye süt bebek dogmadan dolar. Niye? Dogmadan evvel verilir rızık?...

Peygamber dogmadan evvel peygamber.

Mesleginiz dogmadan evvel verilir size. Her sey dogmadan evvel...

Einstein dogmadan mucit... Kafanın sembol oldugu ortada iste. Kafayı kendi kullanır evladım.Irade-i cüziyye vermis ya, kullanıyor iste. Çözmeye çalısma. Çözülmüs o siir. Güzel mi?.. Güzel di mi?.. (Çözülmüs evet) Aferin evladım, aferin yaz bakalım... Desiyor, çözüyorsunuz masallah...

 

Olmayan Asık:

 

“Olmayan Asık, ne bilsin asıgın esrarını /Asık olmayan ne bilsin asıgın esrarını...” Ikisi aynı mı?... Degil... OLMAYAN ASIK=HAM ASIK... Alttaki olgun, ham degil... Meyve ham yenir mi? Anladın degil mi çocugum?... Istedigin kızı alabilir misin emek vermeden? Güzel di mi?.. O cümlelerimin hepsi güzel.. Dede güzel degil, sinesi güzel... Allah sinede, kalpte degil, karıstırma.

 

Çorba mı içiyorum, askı mı içiyorum, ne güzel bee! Korkarım anlattıgımı tam anlayamazsınız diye. Ama masallah güzel anlıyorsunuz. Zaten kelegi göndermez bana Allah! Çünkü dede kelek degil... Bak ……. topladı sizleri geldi. Demek ben hakim olduguma göre beraat ediyorsun yani. Beraatın manasını bilen de yok.

 

Allah sende yoksa sen de yoksun. Iki diye bir sey yok. Sen de yoksan Allah da yok. Hepsi BIRden ibaret. Hayvanda da Allah var. Dinle siirimi okuyacagım.

 

Dededen Vahdet Siiri:

 

Her sahsı hariymi Hakka mahrem mi sanırsın

Her çulsuz görüneni Edhem mi sanırsın

Dehri gezsen binde bir Adem bulamazsın

Adem görünen esekleri Adem mi sanırsın

En ummadıgın kesfeder esrarı derunun

Sende herkesi gör.... sersem mi sanırsın

Köpegin sadakati her an takdire deger.

Ademoglu sevilmez köpeklesirse eger.

 

Derleme degil. Hepsi benimmmm... Hem bestekar hem sairim.. Yine bir bestemi okuyacagım.. (Çobanla, askı Zeynep için yazdıgı besteyi okur)

 

En Güzel Sey!

 

Bir noktası var gamzelerinde, o da benmisim... Siyah ben degil Ya Huuu.. Askında erimis, O olmus artık. Her sey dogmadan evvel çocuklar... En güzel sey gönül yapmak.. Yarım elma, gönül alma... Yeri olsa inletirim ortalıgı... Ses vermis, kendini vermis.

 

“Iç bade sev güzeli ne derlerse desinler / Meyhanede yat, evde ne yerlerse yesinler”

(Esegin ayagını yesinler) (Gülüsmeler)

Hem dem oldukça müheyyayı reba

Gam yemem alem bile olsa harap

Olmadan çarkınca ser mesti sarap

Çıkmam Allah etmesin meyhaneden

MEVLANA

 

Meyhane=ASKHANE... Ayak yerden kesilince söyler Mevlana bunu. Kendinden geçmis.

Herif zilzurna eve gider, evdekiler aç... Bu da ask sarhosu... Siz askımı kabarttınız Allah razı olsun? Askımı costurdunuz... (Fotograf çekmek isterler) Resmimi çekersiniz ama cismimi çekemezsiniz. (Çeksin ins.. Azcık ver.) Aferin. Olur. Fiyakamı bozmadan çekin. Bir hatıra degil mi?..

 

Gün Dogmadan Neler Dogar?

 

(Sahne ile anlatıyordu ya Allah?) Sahne ile anlatıyorum. Vaktiyle adamın birinin karısı hamile. Evde para yok. Adam duvar ustası ama alacaklarını alıp toplayamıyor hanımını hep filandan emanet gelecek diye oyalıyor. Be kadın dur bakalım gün dogmadan neler dogar der adam. Kadın kavga eder ne dogacak diye. Adam aksam uyur. Rasülullahı görür mana aleminde... Rasül ona der ki; ”Git padisaha selam ilet. Ona de ki; her aksam sair zaman her gece 1000 salavat okurdun simdi seferi oldun, mesgulsün 500 e indirdin.. O da kabul dersin, sana bir kese altın verecek” Üç kere görür o gece bu rüyayı.. Namaz kılar yatar yattıkça tekrar görür.

 

Huzura çıkar ve bunu anlatır Padisaha. Padisah bu saklı hakikati açan adama bir kese altın verir. Halbuki adam parayı söylemez sadece salavat konusunu söyler. Padisah ikram eder yedirir içirir. Bir iki kese daha verir. Adam giderken geri döner ve Rasülullah bir kese dedi ben ikisini alamam diyor. Padisah bittikçe gel al bunlar da senin der... Adam eve gider ve karısına GÜN DOGMADAN NELER DOGAR dedim ya geçen sene alacagım olan birigetirdi der. Sarayı anlatmaz. Evini alır, döser, çocugunun rızkı gün dogmadan gelir. Güzel degil mi?Hepsini hazırlamıs Allah!... Çocugun rızkı o!...

 

 

 

Lütuf Ne Zaman Gelir?

 

Yemegimiz bol her seyimiz bol. Lütfu bol, kahrı da bol ama. Bakın simdi yazın!... Ya Rabb Lütfun da hos, Kahrın da hos.. Simdi bir seye kahredersin, imkan oldugu halde olmaz. Ne zaman olur? Ne zaman onu unutursan lütuf dogar... Niye? Allah kıskançtır senin istedigini vermez. Sana onu unutturacak da kendi istedigi olacak!.. Bir sahne bununla ilgili anlatacagım...Sarhosun Hikayesi bu...Cumadan çıkarlar ve ahali hocaya der ki: “Hocam kuraklık çok bir yagmur duası yapalım”

Yagmur duasına çıkarlar. Köyün nefretini kazanmıs köy köy gezen bir sarhos varmıs..

Millet geçerken testi ile köprü altında oturur sarap içermis. Satasmıslar; “Be adam niye içersin bak biz duaya çıkıyoruz,” demisler. Sarhos demis ki “Çıkmanıza gerek yok oturun ben size yagdırayım.” Sasırmıslar geçip gitmisler... Yagmamıs yagmur. Dönüste içlerinden bir demis ki “Ya Hocam bu sarhosun galiba kalbini kırdık, ugrayalım bir gönül alalım.” Ugramıslar ve nasıl yagdıracagını sormuslar.

 

Sarhos “Oturun hele,” demis.. “Ben size yagdıracagım,” demis. Kalkmıs dereye gitmis.

Millet onu abdest alacak sanırken o ceketini suya daldırmıs, iyice ıslatmıs gelip çalıya asmıs. Gitmis tekrar testiye içmeye.. “Bekleyin,” demis “yagacak”.. Iki dakika geçmemis ki sel sele karısmıs!...

 

Kaçmıslar. Bir iki ay sonra ona ugramıslar ve sırrı sormuslar. Sarhos “Testimi doldurun, nevalemi getirin sırrı vereyim” demis. Hacılar istemeye istemeye doldurmus testiyi ve nevaleyi getirmisler.

 

Sarhos baslamıs... “Bunu bilmeyecek ne var. Allah’la ülfet peyda etmis insan, Allah’ın huyunu bilir... Ben Onun huyunu bilirim... Sevdigimi önümden alır, sevmedigimi önüme koyar.. Iste hepsi bu.. Ceketi kurusun diye günese astım, O sen misin günes isteyen yagmur verdi..” Allah bedden bulunur dedim ya... Iste o...

 

Allah; Hepinizin Gönlündeyim Dedi Bana!

 

Ben bu sarhos hikayesini Merkez Efendide anlatınca yagmur bosandı yaz günü. Sasırdım ama çözdüm. Allah bana demek istedi ki; “Sarhosun gönlünde varım da sende yok muyum?” Güzel degil mi?... Ülfet peyda eden Onun huyunu anlar... Dedenin muhabbeti güzel degil mi? (Çok güzel çoookkk.. Allah nazardan saklasın)

Göze geldi öldü nazardan / Pisman oldu yine çıktı mezardan

 

Rasül Kim?

 

(Aldı sevdigine verdi zulmü der ya. Orhan Gencebay. Çok sevdigimizle olacak imtihanımız degil mi?) Bu dünya imtihan yeridir. Ne der Allah: “Ben Rasül yollamadıgım yere azap etmem.” Rasül illa Kabede mi olacak, camide mi olacak? (Kendini göstererek) Rasül degil mi? Rasül; insan yani. Demek Allah merhamet sahibidir. Kuran-ı Kerim... Kerim; merhamet sahibidir, cömerttir. Azapta degil Allah, sen azdırırsın kendi azabını!..

 

Azap Niçin?

 

(O azap yollamıyor.) Cenneti de cehennemi de sen burada hazırlarsın... Karakola düstü diyelim, hırsız. Onu yakalayan polis vazifeli. Niçin götürdü onu karakola? Niye götürüp sopa atarlar.. Hırsız kendi hazırladı sopayı.. Polis degil... Yaratılıs ne ise o olur.. Kaplan yavrusunu al besle acımaz sana büyür de parçalar.. Yaratılısını yasar yani... (O halde cehennemde ates yok) Yok tabi, aygaz var aygaz... (Kahkahalar)

 

Veli Kim?

 

Veli nasıl olunur? Cehennemi de Cenneti de sineden görmedikçe veli olunmaz... Anladın mı? Çok dehset.. Kimsenin anlayacagı gibi degil bu is... Odun-modun yok cehennemde Ya Huuu.. Bak ne der Allah? Veliler cehennemi görmüs de “Ya Rabb ne büyük cehennemin var” demisler. Allah “Bu bile az” demis. Niye az demislerde buyurmus: “Havada yagmur var diyenlere bile az gelir bu cehennem” buyurmus. Anladın mı bu söz bile sirk..

 

Hizmet- Gayret- Himmet:

 

Bunlarla huzuruma gelmeyin buyurdu.. Iki seyi affetmez O. 1- SIRK 2- KUL BORCU Sizi bu dostunuz getirdi sanmayın haaa. Yollayan var.. Allah razı olanlardan razı olsun... Çok sükür... Çocuklar.. Allah hizmet etmeden bir sey vermez... Büyükler hizmet için var..

Babaya demis himmet çocuk.. Baba demis ki evlat gayret!.. Allah kime asık... Hizmet edene.. Garsona, kahveciye, çalısana... Ben yürürüm yana yana ask boyadı beni kana / Ne akılım ne divane gel gör beni ask neyledi.

 

Allah’ı Bulmak Ucuz Degil!

 

(MD’e döner) Sen bir karıyı alacaksın asık oldun!... Kaça patlar sana karı? Bir sürü masraf. Peki simdi Allah’a asık oldun... Hazineye asık oldun.. Yagma mı var? Ucuz mu?... O kendini veriyor sana ucuz verir mi? Bir kadının bile pahası var, Allah’ın hazinesini ucuz alacagını mı sanırsın?!.. Siirlerim güzel degil mi? (Çok güzel sen de güzelsin, bir tanesin) (Kadayıfı yer ama cevizleri çigneyemeyecegi için bırakır…Kendi kendine söyleniyor) Esek hosaftan ne anlar!... Suyunu içer tanesini bırakır.. Disim yok..

 

Kadın!

 

Karım yok. Evlenmedim, niye; akıllıyım da ondan. Bu mezarlıkta bir tas var: “Huvelbaki HalilEfendi merhum. Karı dırdırından ölmüstür.” yazar... Inanmazsanız bakın.. (Dırdırı olmayan karı olur mu dede?) Dünyada ne felaket varsa kadının bası altından çıkar.. Yoksulluk, açlık, savas hepsi kadından.. Niye? Nüfus artınca kavga artar...

 

Arkadasım Neyzen Tevfik:

 

Neyzen Tevfik’in siirini okuyayım. Konu sosyete. (Çok açık bir siir, alamadım) (Dede bunlardan baska sey anlat.. Kızardı çocuklar.. Utandılar) Neyzen büyük adam... Mal benim ya!.. Niye kızarsınız... Neyzen Velidir... Büyük adamdır.. Kartal’da mezarı.. Hala ney sesi çıkarmıs mezardan. Asık ölmez... (Yunus öldü deyu sala verirler/Ölen hayvan imis asıklar ölmez) Yerinde konusuyor dede degil mi? Alıcı iyi oldu mu konusur dede!

Gurub etti günes dünya karardı / Felek de böyle matemler arardı

 

Dertlerle Bulunur Allah!

 

Allah bedle bulunuyor.. Yatıp kalkmakla bulunmaz.. Zora tahammül eden bulur Allah’ı... (Evlenip tahammul etsek olur mu?) Evlen dedi isek kadın al demedik ki.. Ev al da kiradan kurtul.. Yanlıs anladın ya... (Gülüsmeler)

 

Mihneti kendine zevk etmededir alemde hüner

Zuhulu hare bakıp etme dahil bir ferdi

Kendi halince olur her kisinin bir derdi

Tükenir mi felegin mihneti

Sadii gamı felek böyle gelmis böyle gider...

 

Peygamberler namazla bulmadı dertlerle buldu. (Evet, evet, buna evet diyebilirim...) (Ben de)Benim sesim Allah’ın sesi.. Kimsede yok... M. N’de vardı bir tek... O da lokantada okusa dısarıdan duyulmazdı. Benim sesim caddeden duyulur..

 

Niçin Bizi Yarattı?

 

Bizi yaratmasa kendini tanıyamazdı. Ispatı mı? Sen dükkancısın. Müsteri olmasa tüccar oldugunu nasıl fark edeceksin? Degil mi? Tanıyamazsın kendini müsteri olmasa. Maksadımız muhabbet evladım. Hepsini yerli yerince yaratmıs Allah... Sözlerim ilk evvela ters gelir ama sonra anlarsınız. Bed gelir önce.. (Bede tahammül yani) Bravo... (Bir de bedden zil takıp oynayanlar varmıs) O iyice kabul etmis, sindirmis yani... Neyzen gibi iste.

(Münir Nurettin’den bir parça okur..)

 

Her Sey Nasiple:

 

(Nasibimiz kadar konustunuz, nasibimiz kadar aldık degil mi?) Bravo.. Her sey öyle evladım. Nasibi kadar.

 

Ask Katılmayan Sey Yavandır!

 

Bak anlatayım.. Hangi yemek tatlı..? Iyi asçının yemegi degil. Yemekle beraber pisen asçının yemegi lezzetli. Içine askını katan asçınınki lezzetli.. (Içine ask karısmayan seyde lezzet yok o zaman) Evet öyle. Ask katılacak içine!

(28.11.2004 saat:15.00-17.00 Zeytinburnu / Merkez Efendi Civarı.)

 

Ceyhan Dedenin ve Ahirete intikal eden bütün Hak Dostları için EL FATIHA!..

Meraklısına: Dede, Eyüp Kabristanı, Kasgari Tekkesi yakınında 3673 no.lu mezarda medfun.

 

 

Mehmet Dogramaci

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...