Jump to content

Antik Çağın Kuyumcu Kenti Parion...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çanakkale'ninBiga ilçesine bağlı Kemer köyünde yer alan Parion Antik Kenti'nde, 2bin yıl önce yaşayan Parion kralı ve kraliçesine ait olduğu tahminedilen, altın taç ve çeşitli takılarla ile 150 parça tarihî eserbulundu. Antik çağın önde gelen kuyumculuk merkezi Parion’dan çıkarılantakılarda özellikle fantastik hayvan stili motifleri dikkat çekiyor.

 

Geçmiştebirçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapan Anadolu’nun neredeyse herköşesinden antik kentler ortaya çıkıyor. Tarihte önemli yer tutmuş bukentlerde yapılan kazılarda ise, adeta topraktan hazineler fışkırıyor.Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Parion (Kemer Köyü) antik kenti debunlardan biri.

 

Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ArkeolojiBölüm Başkanı Prof. Dr. Cevat Başaran başkanlığında yapılan kazılarda 2 bin yıl önce yaşayan kral veya kraliçeye ait olduğu tahmin edilen,altın taçlar, takılan ve 150 parça tarihî eser bulundu. Başaran, GoldNews’e Parion antik kenti ve kazıdan çıkarılan takılar konusunda önemliaçıklamalar yaptı.1097.jpg

Öncelikle Parion Antik Kenti ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

ParionAntik Kenti, adını Troia Kralı Priamos’un ikinci karısı Hekabe’dendoğma en küçük oğlu Paris’ten almıştır ve Parion, “Paris’in Kenti”anlamına geliyor. M.Ö.334’te Parion ve çevresi, Büyük İskender’inegemenliği altına geçer. M.Ö. 133’te, Bergama Krallığı’nın Roma’nıneline geçmesi sonrasında, Parion da, Provincia Asia içerisinde, Romahakimiyetine girmiş olur. Roma Çağı’nda Parion’a büyük önem verilir .

 

Antik kentteki kazılara ne zaman başladınız, neler buldunuz?

AslındaParion kazılarının öyküsü 2004 yılında Kemer Köyü içerisinde, Nekropole İlköğretim Okulu yapma girişimiyle başlar. Bu sırada çoksayıda mezar iş makineleri tarafından tahrip edilince Çanakkale Müzesi,acil kurtarma kazılarına başlar. 2004 yılında çıkan Bakanlar Kurulukararıyla kazılar, 20 Temmuz-18 Ağustos 2005 tarihleri arasındagerçekleştirildi.

1098.jpgKazılarda bulduğunuz arkeolojik eserler ve takılar neler ve kimlere ait? Takılarda o dönemin hangi özellikleri öne çıkıyor?

 

Kazıçalışmalarında yaklaşık 60 mezar ve 4 taş sandık mezar (lahit) açıldı.Buluntuların Roma’dan Hellenistik döneme ve öncesi Klasik Döneme aitolduğu tahmin ediliyor. Büyük bir olasılıkla yönetici sınıftan birkadına (Ana Kraliçe) ait mezarda, çeşitli takıların yanı sıra, ölühediyeleri de bulundu.

 

Mezarda altından yapılmış, uçları aslan başlıbir zincir kolye, bir çift nikeli küpe, altından zeytin yapraklarıylasüslenmiş bir diadem-saç bandı, altın saç iğneleri, bronz yüzükler vebir altın dil altı sikkesi bulundu. Kral’a ait olduğu saptanan lahitteise, iki altın dil altı sikkesi (levha) ve meyveli zeytin dalı biçimli üç altın taç çıkarıldı. Kazı da ayrıca, uçları keçi ve aslanbaşlı, altından bir zincir kolye, bir çift aslan protomlu altın küpe,yakut taşlı bir altın yüzük ortaya çıkarıldı.

 

Takılardan yola çıkarak o dönemin sosyal yaşantısı konusunda neler söyleyebilir siniz?

Mezartipleri sosyal sınıflar arasındaki farklılıkları ortaya çıkarıyor.Değerli eserler genelde kadın ve çocukların mezarlarında bulundu.Parion’da yapılan kazının ilk bulguları, Parion’un, bölgenin en önemlikentlerinden biri olduğu, kuyumculuk ve altın işlemeciliği açısından dabölgede merkez olabilecek bir yapı gösterdiği anlaşılıyor. Lahitlerdeele geçen altın ve bronz takılarda genelde fantastik yaratıklarlahayvan stilinin egemen olduğu görülüyor. Bunlarda biçimlerin doğallığı,işçilik kalitesi ve deniz kabuğu takıların varlığı dikkati çekiyor. Altın taçlar genelde erkeklere ödül olarak veriliyor ve öldükten sonramezarına bırakılıyor. Altın saç bandı ise genelde üst sınıf kadınlartarafından kullanılıyor.

Parion Antik kentindeki bu kazı çalışmaları, bölgeye ne kazandıracak? 1099.jpg

Parion’dabu yıl başlanılan ve gelecek yıllarda da sürdürülmesi planlanankazılar, bölgenin canlanmasına büyük katkıda bulunacak. Bu çalışmalarınardından bölge turizmin hizmetine sunulacak.

 

Bu kazıdan yola çıkarak Türkiye’de bilinen ancak henüz gün yüzüne çıkartılamayan antik kentler var mı?

 

Anadolu’nunbinlerce yıllık geçmişi, bugüne kadar ortaya çıkarılan kentlerlesınırlı değil. Daha düne kadar Parion adı çok bilinen antik bir kentdeğildi. Bu bölgenin altın açısından hayli zengin olduğu antik çağdanberi biliniyor.

 

Antik kentlerden çıkarılan takılar, Türkiye’de bir Takı Müzesi’nin kurulmasına nasıl bir katkı sağlayabilir?

Genelde arkeolojik kazılarda çıkan değerli maddelerden yapılmış takılar, ilmüzelerinde sergileniyor. Bu bağlamda, zengin koleksiyonlarınbirleşimiyle bir “Özel Takı Müzesi” de oluşturulabilir. Ancak bununiçin özel girişimlerin gerekli olduğu inancındayım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...