Jump to content

Şeytan


Guest vhercle

Önerilen Mesajlar

Değişik dinlerde farklı adlarla anılan şeytan genellikle kötü ruhların başı olarak düşünülür. şeytan hasım yada iftiracı anlamındaki ibranice AşATAN sözcüğünden gelir. Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Musevilikte Tanrıya karşı çıkan şeytan, insanları ondan uzaklaştırmaya çalışır. Müslümanlıkta insanlar arasında kin ve düşmanlığı yayan cinler genellikle şeytan olarak adlandırılır. Ayrıca bu cinlerin başı olan İblisten şeytan olarak söz edilir.

Eskiçağlarda ruhlara inanış ortak bir özellikte. Yıllar önce yazılan mitler ve peri masalları iyi ile kötü arasındaki mücadelenin bir çok örneğine rastlanır. Eski Mısırlılar dünyadaki kötülüklerden Set'i sorumlu tutarlardı. Karanlıklar prensi adını verdikleri Set'in her sabah güneşin doğmasını önlemeye çalıştığına inanırlardı. Zerdüşt dinine bağlı olan eski İran halkı, kendisine hizmet etmesi için şeytanlar ya da cinler ordusu yaratan Ehrimen adlı bir kötülük tanrısının varlığına inanırlardı. Lakabı Druc (yalan) olan bu kötü ruh, ikizi olan iyi ruha karşı savaşırdı. Musevilikteki şeytan düşüncesi bu inançlardan kaynaklanmış olabilir.

 

Museviler ve Hıristiyanlar tek Tanrı ya ve tek şeytana inanırlar. Onlara göre, şeytan güçlü meleklerden biriyken kendisini Tanrı ya eşit kılmak istemiş ve cenetten kovulmuştur. Kovulmadan önceki adı, IşIK TAşIYICI anlamında Lucifer'dir. İngiliz şair John Minton un Kutsal Kitap tan esinlenerek yazdığı ünlü şiiri PARADİSE LOST ta (1667 ; Kayıp Cennet) şeytanın, içinde atıldığı sıvı ateş gönlünden çıkması ve kendisiyle birlikte göle düşen meleklerin de yardımıyla ADEM ile HAVVA yı günaha özendirerek Tanrı dan öç alma tasarısını gerçekleştirmesi anlatılır.

 

Hıristiyanlık ve Musevilik'te şeytanın insanları ölüm yoluna ve kötülüğe çektiğine, buyruğundaki cinlerle insanların ruhlarını ele geçirerek onlara acı çektirdiğine inanılır.

Bir çok Hıristiyan yazar putperestlerin tanrılarını şeytan olarak tanımlamıştır. Bu tanrıların bazılarında boynuz vardı ya da boynuzlu hayvanlarla bağlantılıydı. Bu nedenle şeytanın boynuzlu, çatal ayaklı ve kuyruklu bir yaratık olduğu düşüncesi gelişti. Bu şeytan tipi özellikle 12 yüzyıldan sonra çeşitli vitraylarda ve dinsel heykellerde işlendi.

 

KURAN'da ise daha çok İBLİS adıyla anılan şeytan cenneten kovularak lanetlenir ve emrindeki şeytanlar aracılığı ile ansanları Allah'ın yolundan saptırmaya çalışır. KURAN'a göre, öbür meleklerin Allah'ın isteğine uyarak Hz. Adem'in önünde secde etmesine karşılık, İblis kendisinin ateşten yaratıldığını ve çamurdan yaratılmış Hz. Adem den üstün olduğu gerekçesiyle bu buyruğa karşı çıktığından cennetten kovulur. Ardından Havva'yı yasaklanmış meyveyi yemeye özendirerek Adem ile Havva'nın cennetten kovulmasına yol açar. Bundan sonra emrindeki şeytanları kullanarak insanları doğru yoldan saptırmaya, onları Allah'ı anmalarını ve namaz kılmalarını engellemeye çalışır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Museviler ve Hıristiyanlar tek Tanrı ya ve tek şeytana inanırlar. Onlara göre, şeytan güçlü meleklerden biriyken kendisini Tanrı ya eşit kılmak istemiş ve cenetten kovulmuştur.

 

bu biraz kafamı karıştırdı açıkçası... güzel paylaşım olmuş saol...:)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türk Satanist Coven "SIT"'e göre şeytan (JOY OF SATAN dan alıntı bilgi türkçe.)

 

 

 

Şeytan / Satan / EA / Enki / Melek Ta'us

 

 

Uzun zaman boyunca Şeytan hakkında birçok yalan yanlış şey söylendi. Birçoğumuz onu gördü, onunla iletişime geçti ve astral düzlemde ona dokundu. Onu gören hepimiz görünüşü hakkında aynı fikirlere sahibiz. Şeytan kırmızı renkli değildir ve boynuz ve kuyrukları yoktur, bir canavar gibi görünmez. Ateşten gözleri yoktur. Bu betimlemeler onu aşağılamak, karalamak için söylenen yalanlardır. Burada Şeytan’ın bize göründürğü gibi olduğu birkaç resim var. Şeytan bazıları tarafından “karanlık” olarak etiketlenmiş olmasına rağmen uzun beyaz bir cübbe giyerken görünür. Çoğumuz onu sık sık görürüz ve onunla yakın ilişkimiz vardır. O güzeldir. Görünüşü aşağı yukarı resimlerdeki gibidir fakat nadir olarak kanatlarla gözülür.

0401Father.gif

0402Father_Satan2.gif

Edward Burney’nin eski bir tablosu:

0403Father.GIF

Birçok insan, O'nun Sigillerinin nasıl göründüğünü sorar. Şeytan’ın Sigilleri:

0404Father_s_Sigil.gif0405SatansSigil2.gif

• Günü Pazartesi’dir.

• Renkleri mavi, kırmızı ve siyahtır.

• Sümer Tanrısı EA’dır. Aynı zamanda “Dünya’nın efendisi” anlamına gelen ENKI diye de bilinir. Melek Tavus olarak da bilinir.

• Onun kutsal hayvanları, Tavus kuşu, Yılan, Keçi, Ejderha ve Kuzgun’dur.

• Numaraları 2, 11 ve 4’tür. (666 onun hükmedeği çağ olan Kova Çağı’nı sembolize eder).

• Burçları Kova ve Oğlaktır.

• Gezegenleri Uranüs ve Venüs(Sabah yıldızı)’tür.

• Yönleri Güney ve Doğu’dur.

• En önemli günü 23 Aralık’tır. Bu günün ertesi Solstice’tir. O gün, kişisel günüdür.

 

John Martin’in "Paradise Lost"undan Şeytan’ın Sarayı tablosu:

0406Father_s_Palace.GIF

 

Enki/EA (Sümer/Kalde/Babil/Asur – Suların ve bilgeliğin efendisi), Ptah (Mısır – Yaratıcı Tanrı), Lucifer (Roma – Işık getiren, Sabah yıldızı) ve Melek Tavus (Yezidiler)

3 Kitapta bahsedildiği gibi ateşten yaratılmamıştır. Bir Melek değildir. Bir diğer adı Melek Tavus’ tur. Ama Melek, Kral anlamına gelmektedir.

Extra-Terrestial’ dır. Nordic’ tir. Nefilimlerin başıdır.

Kırmızı ve boynuzlu değildir.

7 Oğlu vardır: Thoth, Set, Marduk, Osiris, Amon, Adapa, Zuisudra.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"""İslam/Hıristiyanlık ve Yahudilik kitapları Şeytan ve Demon’ların nasıl göründüğüne dair yalanlarla dolduruldu. Bunlar aşağılayıcı yalanlardan başka birşey değildir."""

 

Bu ifedeleri kullanırken biraz daha dikkatli olalım lütfen...İslam Kitapları diye bi genelleme yapmak yerine kaynak belirtmeyi yada daha açık ifadeler kullanmayı seçersek herhengi polemik yada tartışma ortamı yaşamayız...Bu ifadeler kullanıldığı zaman tüm İslam kaynaklarını ve Kutsal kitapları içine alır. Ve yine bu ifade İslamın Kutsal Kitabının tahrif edildiği anlamına gelebileceği yorumuna kadar götürür... Bazı kaynaklar diyebiliriz belki.....

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaw sonra konuşunca konuştu oluyo...Şeytana dokunan arkadaşım biz de görelim dedik bi cewap yazmadın...Ondan sonra bi de konu açıyolar insanlar neden laf sokar diye...Şimdi bu adam okkalı lafları haketmemiş mi?Şeytana dokunmuş da şeytan aslında on numara karizma sahibiymiş şekli şemali süpermiş...Bu sefer laf sokmayacam hadi bakalım...Lafımı ziyan etmek istemedim bu sefer:)Sadece şunu yazayım kafidir sanırsam...

-"İnkar edenlere de ki:Yenileceksiniz ve cehenneme sürüleceksiniz!"(Al-İ İmran)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Whitepower içimde seni taktir etme hissi oluştu şurda düşündünü söleyen bi sen varsın haklısın walla o resimler sadece hayalgücünün dışa vurumu fantastiktede elfleri cüceleri hobitleri çizdiler ee bu onların var olduğu ve onlara dokunabildimiz anlamına mı geliyo böle yazıolar yazıolar soru sorunca cwp yok şeytan insanlarla işbirliği yapsa ve dünyada insanlara istediklerini verse bile öldüklerinde cehennemde fazlasıyla alıcak verdiklerini o yüzden şeytana tapmak pek akıllıca diil çünkü o sadece kendini düşünür bencildir. buda kuranda yazar. Ama Allah inanları asla yüzüstü bırakmaz ama insanlar illede macera yaşamak istiyosa o ayrı bile bile lades yani...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...