Jump to content

Quija Tahtasi


Guest Auraile6his

Önerilen Mesajlar

Quija Tahtası

 

Bu yazinin amaci insanlari Quija Tahtasi hakkinda bilgilendirmektir. Quija Tahtası sahipsiz ruhlardan ilahi bilgiler almak için kullanılan bir alettir. Quija kelimesi Fransizca (oui) ve Almanca (ja) kelimelerinin birleşiminden oluşur ve anlamı “evet” demektir. Yarı oyun yarı seans amaçlı kullanılan ticari bir üründür.

 

Projesyonel medyumlar Quija'nın kullanımına sıcak bakmazlar. Bunun sebebi ise, Quija tahtasının, doğru enformasyon vermek yerine, başka amaçlar taşıyan düşük ruhlar tarafından kontrol edildiğine inanmalarından dolayıdır.

 

Quija karşitlari- ki bunlar Hristiyanliktaki bir çok mezhep otoritelerini de kapsar- bu aletin tehlikeli ve şeytanin aleti oldugunu belirtirler. Quija'nin kullanimini savunanlar ise , ilahiyatttaki diger frmlar gibi, ölülerlerin ruhlariyla baglanti kurmanin, anlayiş, bilgelik ve öz-gerçekligi kavramanin meşru bir yolu oldugunu söylemektedirler.

 

Gelen varlık kendini tanıtıp mesaj verse bile, çoğunlukla bu konuda düşünülen şey, verilen cevapların tahtayı kullananın bilinçaltından geldiğidir. Lakin bir çok defa, Quija tahtası ile beraber kullanılan gösterge aletinin, görünmeyen bazı kuvverler tarafından yönetilircesine, controlden çıkıp tahtadan dışarıya kaçması, kendi çevresinde dönmesi gibi kontrolsüz hareketlerde bulunduğu bilinmektedir. Hatta bazı kullanıcılar, tahtayı kullanmalarının ardınadan, kontak kuran varlıklar tarafından raharsız edildiklerini iddia etmektedirler.

 

Quija Tahtası'nın kökleri çok eskilere dayanmaktadır. Confucius'un doğumundan önce, yani milattan önce 551 civarında, ölülerle bağlantı kurmak için benzer aletler kullanılmıştı. Yunanistanda milattan önce 540 Pythagoras zamanında, görünmeyen bir dünyadan geldiği varsayılan kehanetleri yorumlamak üzere, işaretleri gösteren tekerlekli bir masa kullanılırdı. Bu masa 19. yüzyıla kadar kullanılmıştır. )

 

Eski Romalılar milattan sonra 3. yy, Moğollar ise 13.yy da benzer aletler kullandı. Erken Amerikalılar ise kaybolan obje ve insanları bulması için ve ruhsal mesajlar alabilmek için "SqudilateTahtası"dedikleri aleti kullanmışlardır.

 

Quija Tahtasından evvel kullanılan “Planchette” adlı alet ilk 1853' te Avrupada kullanılmaya başlandı. Fransızcada “Küçük Tahta” manasına gelen Planchette'in icadı aletle aynı adı taşıyan, spiritualist M. Planchette ‘e mal edilmektedir. Genellikle üçgen veya kalp şeklinde, üç bacak üzerine oturtulmuş bir platform şeklindedir. Ki bu bacaklardan biri kalem işlevini görür. Kullanıcı, ki genellikle medyumdur, aleti kağıt üzerinde hareket ettirerek resimler ve verilmiş mesajları çizebilir.

 

Günümüzdeki modern Quija ise bir oyun olarak pazarlanmaktadır. Elijah J.Bond Quija'yı 1892 de icat etti. Daha sonra patentini Quija'nın babası olarak bilinen William Field'e sattı. William Field Quija Tahtası'nın pazarlamak üzere, Baltimore Marryland'de, daha sonra ismi "Talking Board Co" olarak değişecek olan Southern Novelty Company adlı şirketi kurdu.

 

Birinci Dünya Savaşi sirasinda ve sonrasinda Quija Tahtasi , savaşta ölen sevdiklerinden haber almak isteyen kişilerce oldukça popüler hale geldi. İspirtizma o zamanlar yeniden canlanma dönemine girdiğinden ilgi gittikçe artıyordu ve o sıralar da Quija Tahtası bu ilgiyi karşılamak üzere hazırdı. 1966 da William Field patenti Beverly, Massachusetts'deki Parker Brothers Game Company adlı şirkete sattı. 1960 ve 1970 li yıllarda okült ve doğa üstü konulara ilginin daha da artmasıyla Quija'nın popülerliği daha da arttı. Parker Brothers Quija Tahtasının sadece eğlence amacı için olduğunu önemle vurguluyorlardı.

 

Parapsikolojide alanında ise, Quija'nın kullanımının, otomatizmin bir formu yada bilinç altından bilgi alarak onları ayrıntıya döken şuursuz bir aktivite olduğu varsayılır. Quija karşitlari, kullaniclarin seans sirasinda serbest kalma olasiligi olan bastirilmiş bilinçalti materyallerin üzerinde kontrollerinin olmayacagini ve bunun sonucunda piskoza girme tehlikelerinin bulundugunu savunurlar.

 

Edgar Cayce ise , kullanıcının tahta aracılığı ile kontak kuracak varlığın üzerinde hiçbir kontrolu olmayacağını söyleyerek, Quija Tahtasını “ “Tehlikeli Oyuncak “ olarak nitelendirmektedir.

 

Bazı profesyonel psişikler Quija'yı kullanmanın bir tehlikesi olamadığını, ancak batıl korkuların negatif sonuçlar üretebileceğini belirtmektedirler. Diğer taraftan ise, bazı demonolojistler bunun bu aletin cehennem kapısına bir geçiş açmak olduğunu ve aynı zamanda iblislere varoluş düzlemine geçmeleri için bir portal oluşturmak olduğunu söylemektedirler. Quija Tahtasının kullanımına ilişkin bunlar gibi pek çok görüş var ve bu nedenle karar vermek bu tahtayı kullanmayı düşünen kişiye kalmıştır.

 

Bu sadece Quija Tahtası hakkında yapılan küçük bir araştırmadır ve bu aletin kullanılmasını veya kullanılmamasını önermek için yazılmamıştır. Bütün bunlara rağmen Quija Tahtası çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Her ne kadar “Oyuncak” olarak lanse edilse de çoğunluk tarafından kesinlikle bir oyuncak olmadığı düşünülmektedir. Kullanıcının ruh alemi, zihin disiplini, odaklanma konusunda bilinçli olmasının gerektiği belirtilmekte ve aksi durumlarda cahilce kullanılan bu aletin eğlence yerine zarar getireceğine dair uyarılarda bulunulmaktadır.

 

Karar Quija Tahtasını kullanmayı düşünen kişiye bırakılmıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...