Jump to content

Ağlayan Kadınlar Lahdi...


Önerilen Mesajlar

Ağlayan Kadınlar Lahdi Osman Hamdi Bey tarafından 1877 yılında Sayda'daki kral mezarlarında, Iskender Lahdi ile aynı mezar odasında (Sayda Kral Nekropolü 3 Nolu mezar odası) bulunmuştur. Dünya lahitlerinin en önemlilerinden biridir. Hellenistik dönem eseridir. MÖ 360 yılında ölen Sayda Kralı Straton'a ait olduğu ya da Sayda'lı bir zengin için yapıldığı tahmin edilmektedir. İstanbul Arkeoloji Müzelerinde sergilenmektedir.

 

Tarihçe

 

Sayda'daki kral mezarlığında diğer 21 lahit ile birlikte bulunduğu zaman Avrupa ve Amerika'da büyük bir etki yaratmıştır. Lahid, bulunmasından önceki bir dönemde soyulmuş olduğu için, içinde ait olduğu kişinin kemiklerinden ve bronz bir kemer tokasından başka bir şey bulunmamıştır.

 

Sayda lahitleri Istanbul'a getirildiğinde lahitlere konacak bir yer bulunamadığı için bir müze yapılması ihtiyacı doğar. Osman Hamdi Bey'in Sanayi-i Nefise Mektebi hocalarından Mimar Alexandre Vallaury’e hazırlattığı planlara göre inşa edilen çekirdek binanın cephesi Ağlayan Kadınlar Lahdi'nden esinlenerek düzenlenmiştir. Bu yüzden müzeye önce Lahitler Müzesi denilmiştir.

 

Özellikleri

 

Yüksekliği 2,97 m, uzunluğu 2,54 m, en 1,37 m'dir. Dünyanın en iyi korunmuş lahitlerinden biridir. Lahdin üzerinde kralın ölümüne ağlayan kadınların ve cenaze kortejlerinin rölyefleri bulunmaktadır. Kapagin iki yaninda cenaze alayi, kaidenin etrafinda ise av sahneleri yer alir. Yapımında birden çok heykeltıraşın çalıştığı anlaşılmaktadır.[1] Lahit, bir Ion tapınağı biçimindedir. Yunan yontu sanatının, doğulu etkiler taşıyan bir örneğidir.

 

Betimlemeler

 

Temel kısmında iyonik sütunlar arasında kimisi ayakta duran kimisi oturan 18 adet kadın figürü vardır. Kadınlar tavırlarında acılı bır ifade olmasına karşın, hareketleri birbirlerinden farklıdır. Bözlelikle esere canlılık kazandırılmıştır. Figürlerin tıraşlı kafaları, yalın ayakları, yırtık giysileri ve üzüntülerini yansıtan hareket ve ifadeleri Semitik topluluklara ait özelliklerdir. Sütunların arasında yer alan 18 üzgün kadın figürünün, Ortadoğu ülkelerinde yaygın olan ağlayıcı kadınlardan çok ölünün eşlerini ya da haremindeki kadınları temsil ettiği sanılmaktadır.

 

Lahdin üst tarafındaki frizde bir cenaze merasimi sahnesi vardır. O devrin adet ve araçları hakkında fikir verebilecek nitelikte bir kompozisyondur. Lahdin alt tarafında ise, bir baışka friz vardır. Buraya bu frizi koymakla, esere yüceltme ve yükseltme fikri verilmiştir.

 

Enis Batur'un Ağlayan Kadınlar Lahdi adında şiir kitabında bu lahit üzerindeki ağlayan kadın figürleri konu edilmiştir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Ayakları Sağlam Basan Kadınlar

   Ayakları sağlam basan,  başı dik kadınlar severim... Bahaneleri değil,  nasıl yapabilirimleri seçen kadınları... İlkesi ülküsü olan, işinde, sen kadınsın sınırlamalarına aldırmayan.. Hayalleri idealleri olan kadınları... Yüreğini rehber bilip,  aklını yüreğinin koluna takan kadınları severim... Çünkü,  bana Atam'ı hatırlatırlar.. Onlara açtığı ışıklı yolu yürüyen kadınları severim... Onlar ki,  bu memlekete evlat yetiştiriyorlar, ve böyle kadınlara saygı duyan erkekle

   , Yer: Şiirler

  • Kadınlar İçin En Tehlikeli 10 Ülke Açıklandı! Son Sıra Şaşırttı...

   Kadınlar İçin En Tehlikeli 10 Ülke Açıklandı! Son Sıra Şaşırttı Thomson Reuters Vakfı'nın yapmış olduğu bir araştırmaya göre kadınlar için en tehlikeli 10 ülke belli oldu. Liste, kadına yönelik suç oranlarına göre şekillendi. HİNDİSTAN AFGANİSTAN SURİYE SOMALİ SUUDİ ARABİSTAN PAKİSTAN DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ YEMEN NİJERYA ABD  

   , Yer: Serbest Kürsü

×
×
 • Yeni Oluştur...