Jump to content

Seyyid Abbas Hüseyin Kaimmekami...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ayetullah Seyyid Hüseyin Kaimmekami.İranlı ilahiyatçı, İslam hukukçusu, filozof ve sosyolog.

İran'ın tanınmış politik ailelerinden Tahranlı Üstad Mirza Seyyid Ebu Kasım Kaimmekam Farahani’nin soyundan Seyyid Mehdi’nin oğlu olarak dünyaya geldi. Soy olarak İmam Zeynel Abidin’in 34. kuşaktan torunudur.

2798.jpg

Kaimmekami-2008

 

Eğitimi ve kariyeri

 

Kaimmekami, resmi eğitiminin yanısıra Tahran İlahiyat Yüksekokulu'nda dini eğitim aldı. Tahran ve Kum şehirlerindeki okullarda İslam hukuku, felsefe ve tasavvuf alanında kendini geliştirdi ve Müçtehid derecesine yükseldi.

 

Tahran İlahiyat Yüksekokulu'nda hukuk ve felsefe, bunun yanısıra, Tahran’ın değişik üniversitelerinde tasavvuf ve felsefenin temelleri, politik düşünce ve karşılaştırmalı skolastik ilahiyat dersleri verdi.

1994'te, Berkeley Üniversitesi Yakındoğu Araştırmaları Departmanı tarafından tasavvuf ve ilahiyat alanlarında ders vermesi için davet edildi.

 

Eserlerinde özellikle birkaç meselenin üzerinde durmuştur. Bunların en önemlisi, hukuk ve siyaset alanındaki kuralların oluşturulması sürecinde objektif olarak insan aklının, dolayısıyla İçtihad müessesesinin önemidir.

 

1998 de birkaç makale yayınladı. Bu çalışmalarla, islam hukuku alanında ilk defa- şeriatın en temel kabulleri temelinde- ictihada dayalı bir model gündeme gelmiştir. 1998 yılında bu çalışmalarını derlediği ‘İslam Hukuku Çalışmaları’ adlı eseri İlahiyat Yüksekokulu tarafından ‘İslam Hukuku’ ve ‘Usül’ dallarında yılın kitabı seçilmiştir.

 

Şimdiye kadar, Kaimmekami’nin felsefe, tasavvuf, hukuk ve özellikle İslam hukuku alanında 100 den fazla eseri basılmıştır.

 

Kaimmekami 1998 yılında hukukçular parlamentosunun en genç adayı olmuştur.

2010 yılında Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde ‘Kur’an zinakar eşlerin taşlanmasına müsaede ediyor mu?’ başlıklı bir yazısı yayımlanmıştır.

 

Avrupa kariyeri

 

1994 yılından itibaren Ayetullah Kaimmekami Hamburg İslam Merkezi’nin imam ve yöneticisidir.

Karikatür krizi bağlamında yapılan şiddet eylemlerini kınamış ve 2005 Londra olaylarından sonra İslam’ın terörle ilişkisinin olmadığı yönünde bir fetva yayımlamıştır.

 

Kaimmekami aynı zamanda 16 Avrupa ülkesinden üyelerin bulunduğu ‘Avrupa Şii İslam Alimleri ve İlahiyatçıları Birliği (IEUS)’ nin başkanlığı görevini yürütmektedir. Birliğin temel amacı, Avrupa toplumlarıyla iyi ilişkiler geliştirmek, akıl temelinde bir İslam algısını yerleştirmek, fundemantalist İslam söylemlerini gidermektir. Avrupa Birliği dinler toplantısında da bunları dile getirmiş ve yahudi din bilginleriyle çeşitli konularda ortak çalışmalar yapmıştır.

 

Kaimmekami Almanya İslam Akademisi’nin başkanlığı görevini de yürütmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...