Jump to content

İsmit Taşı Sürmenin Göze Faydaları


Besti Zilan

Önerilen Mesajlar

2893.jpg

 

 

Kleopatra’dan Johny Depp’e uzanan sürmeli gözlerin tarihi M.Ö. 3500’lü yıllara dayanmaktadır. Sürme ilk kez Mısır kraliçeleri tarafından gözleri güneşin zararlı ışınlarından korumak amacıyla kullanılmıştır. Kuzey Afrıka, Orta Doğu ve Güney Asya da yaygın olarak kullanılan sürme içerdiği metallere göre birçok türden oluşmaktadır; ancak en faydalısı ismit taşından elde edilendir. İsmit taşı en çok İsfehan’dan çıkarılır. Göz sağlığı için çok faydalı olan antimuanö sulfur ve çinko bileşiminden oluşan, kolay parçalanabilen, gümüş renginde parlak ve güzel kokulu bir madendir.

2894.jpgismit taşı

Sürme çekmenin faydaları

 

 

  • İsmit taşı sürmesinde bulunan çinko gözün görme keskinliğini artırır.
  • Antimuan maddesi kirpikleri gürleştirir ve siyahlaşmasını sağlar.
  • Gözleri güneş ışınlarının zararlarından korur.
  • Gün boyunca karşılaşılan tozdan ve kirden gözleri korur.
  • Çapak oluşumunu engeller.
  • İnceltilmiş bal katılarak kullanıldığında baş ağrısını giderir.
  • Göz sinirlerini güçlendirir.
  • Gözü enfeksiyonlardan korur.

Sürme nasıl sürülür

 

Toz halinde bulunan sürmenin göze daha kolay sürülebilmesi için içine bir damla zeytinyağı yahut bademyağı katılır. Gözler kısılarak kapatılıyormuş gibi yapılır ve tahta sürme çubuğu alt ve üst kirpik arasına sıkıştırılır. Çubuk gözlerin dış tarafına doğru gözlerin altından hafif taşırarak çekilir. Ancak bu uygulama gözleri küçük gösterir, daha belirgin gözler için sürme gözlerin altına sürülür

Sürme alırken nelere dikkat edilmeli

 

İlk öncelikle bilinmesi gereken, göz kalemleri ile sürmenin aynı şey olmadığıdır. Sürme gözü tedavi edici etkisi olan, genellikle ismit taşından elde edilen güzelleştirici bir ürünken, göz kalemleri göze faydadan ziyade zararı olan kozmetik ürünlerdir. Sürme alınırken dikkat edilmesi gereken şey gerçek ismit taşından elde edilip edilmediğidir. Kozmetik markalar tarafından sürme adı altında üretilen ve içerisindeki bakırdan ötürü gözde enfeksiyonlara sebep olabilecek ürünlerden uzak durulmalıdır. En güvenlisi ismit taşını alıp kendi sürmenizi kendiniz üretmenizdir.

Erkekler de sürme kullanıyor

 

Sürmenin kadınların kullandığı diğer güzellik ürünlerinden farkı erkeklerin de rahatça kullanabiliyor olmasıdır. Arabistan çöllerindeki sürmeli erkeklere artık eskisi kadar rastlanmazken ‘’modern’’ erkekler için guyliner’lar üretildi. Guyliner özellikle erkekler için üretilmiş göz kalemi şeklinde bir sürme çeşidi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...