Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın 12 Formülü

uzun-yaşamİnsanlar kaç yaşında olursa olsun genç ve sağlıklı olmak isterler. kaliteli bir yaşam, sağlıklı yaşamdan geçer. Bilim adamları yıllardır bu konu üzerinde çalışıyorlar. Hem uzun yaşamanın, hem de sağlıklı ömür sürmenin çarelerini arıyorlar.

Amerika’da çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Mehmet Öz’ün ”Siz: Genç Kalın” adlı kitabından bahsetmek istiyoruz. Kitap, uzun ve sağlıklı bir ömür garantisiyle hayatınıza sil baştan yön vermenin yöntemlerini anlatıyor.

Prof. Dr. Mehmet Öz’ün Amerika’da popüler kitaplar listesine giren bu kitabından ”Sürekli Genç Kalma” nın 12 formülünü sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte o 12 formül;

1- Tansiyonunuzu öğrenin; Düşük kan basıncına sahip bir kişi, yüksek kan basıncına sahip bir kişiden 25 yaş kadar daha sağlıklıdır.

2- Vitaminlerinizi alın; Düzenli olarak B6, C, D, E vitamini, kalsiyum ve folat alın.

3- Stresi azaltın; Sağlam sosyal ilişkiler kurarak ve stres azaltma stratejilerinden yararlanarak, stresten mümkün olduğunca uzaklaşın.

4-  Sigarayı bırakın; Sigara sizi 8 yaş, yaşlı gösterir.

5- Egzersiz yapın; Biraz egzersiz mesela günde 2 kez 20 dakikalık yürüyüş, sağlığınızı olumlu etkiler.

6- Lifli gıda tüketin; Erkeklerin günde 25 gramdan daha fazla lif tüketmeleri gerekir.

7- Diş ipi kullanın; Diş ipi kullanmak ve dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak son derece önemlidir. Unutmayın ki; sağlık ağızdan başlar.

8- Sağlığınızı takip edin; Sağlığı ile ilgili gelişmeleri titizlikle izleyen, tedavi ve bakım konusunda standartlarını her zaman yüksek tutan kişiler; daha genç kalabilirler.

9-  Sağlıklı gençleşme planı yapın; Tüm yaşamınızı göz önüne aldığınızda, yaşamınızın bundan sonraki her gününü daha genç ve en uzun sürede yaşamanız için yüksek enerjili olun.

10-  Hep öğrenci kalın; Yaşamınız boyunca entelektüel faaliyetlerden uzak kalmayın.

11- Emniyet kemeri kullanın; Emniyet kemeri kullanma alışkanlığı edinin ve her zaman hız sınırının 10 km/saat altında araç kullanın.

12- Bol bol gülün; Kahkaha stresi azaltır ve bağışıklık sistemini destekler.

Prof. Dr. Mehmet Öz, daha geç yaşlanmak için de önerilerde bulunuyor. Alkol ve sigara tüketmenin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulayan Mehmet Öz, her ikisinin de aşırı kullanımından uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Bir insanda yaşlanma sürecinin 20 yaşında başladığını, spor yapmanın önemli olduğunu, erken yaşlardan itibaren ağırlık kaldırılarak kemik yapısının güçlendirilebileceğini söylüyor. Ayrıca, sağlıklı kemiklere sahip olmanın tek yolunun ağırlık kaldırmak olmadığını, bunun yanı sıra yeterli miktarda D vitamini alınması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Prof. Dr. Mehmet Öz, Amerika’da çok popüler olan yeşil içecekten bahsediyor. Yeşil içeceğin, vücuda doping etkisi yaptığını, kilo aldırmadığını, uzun ve sağlıklı bir yaşam sağlayan bir anti-aging içecek olduğunu vurguluyor.

Bahsi geçen yeşil içecek, Birçok farklı sebzeyle hazırlanan karışım; bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. İçindeki antioksidanlar uzun bir hayat sürmeyi sağlıyor. Karışım; diyet yapanlara da yardım ediyor, beslenme ihtiyaçlarını gideriyor.

İşte o yeşil içecek;

Bütün bir ıspanak demetini blendera atın. Buna maydanoz, zencefil, salatalık, kereviz ve biraz limon ekleyin. Bu karışımın içine biraz tatlandırmak için bir elma ekleyin. Hepsini karıştırın ve için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here